top of page

Pracująca mama czyli jak się przygotować, aby sobie ułatwić pogodzenie dwóch ważnych ról?

Zaktualizowano: 27 lut 2022Powoli powoli zbliża się dzień, gdy Kobieta pozostając Mamą postanawia powrócić do wcześniejszej roli i ponownie wejść w obszar aktywności zawodowej. Jest to trudny moment zarówno dla Niej samej, jak i całej rodziny.

Decyzja mamy o powrocie do pracy to w istocie niezwykle ważny moment. Ważny nie tylko dla niej samej, ale dla jej partnera / męża. Czas przygotowania do powrotu do aktywności zawodowej jest wymagający, ale dzięki temu że jest to pewien proces, można się do tego wydarzenia odpowiednio przygotować. I oczywiście lepiej jest to zrobić dobrze, świadomie, kierując się własnymi potrzebami i nie wbrew sobie, ale w zgodzie i ze sobą i najbliższymi. Wtedy powrót do pracy to nie będzie rewolucja, ale ewolucja.


Temu procesowi towarzyszą nierzadko obawy i stres. W głowie goszczą niesprzyjające myśli. Na celownik bierzemy nasze aktualne kompetencje, wiedzę oraz kwalifikacje i niestety bywa, że oceniamy siebie bardzo krytycznie. Boimy się o to, czy poradzimy sobie w pracy oraz czy wątpimy w to, że damy radę pogodzić podwójną rolę – aktywnej zawodowo mamy (pracownika/pracodawcy i rodzica).


Dodatkowo, formujemy pytania, na które często nie mamy gotowych odpowiedzi w obszarze domowym. Sen z oczu spędza nam troska o utrzymanie dotychczasowego funkcjonowania rodziny gdy oboje rodziców pracuje. Pojawiają się przekonania, które w efekcie powstrzymują nas przed powrotem na rynek zawodowy albo przed posiadaniem większej rodziny. W rezultacie może się zdarzyć, że ten powrót przeciągamy do ostatniej możliwej prawnie chwili.


Obecne czasy są bardzo trudne. Taka powracająca na rynek zawodowy mama mierzą się i koniecznością wprowadzenia nowego podziału obowiązków domowych i funkcjonowania w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości wynikającej z obecności pandemii koronawirusa. W rezultacie, może się zdarzyć, że zaczyna pracę w okolicznościach wymagających – bo w trybie zdalnym z dala od zespołu, więc z dala od wsparcia we wdrożeniu się do nowych obowiązków oraz nierzadko z dziećmi w domu.


Aby sobie ułatwić, cały proces przygotowań powinien być wspólnym przedsięwzięciem – zarówno mamy, jak i taty. Gdy kobieta wejdzie ponownie w świat zawodowy, jej mężczyzna powinien bardziej wkroczyć w świat rodzinny. Rodzice mogą służyć sobie wzajemnie dobrą radą i sprawdzonymi rozwiązaniami. Mężczyzna może wesprzeć kobietę w jej przygotowaniu do wejścia na rynek zawodowy, zaś kobieta może to zrobić w stosunku do mężczyzny w odniesieniu do sfery domowej.


Bycie aktywną zawodowo mamą może nas kobiety napawać dumą. Łatwo nie jest, zwłaszcza na początku, ale z pewnością korzyści przeważają nad kosztami.3 wyświetlenia0 komentarzy

댓글


bottom of page