top of page

Jak wrócić do aktywności zawodowej po przerwie? Coaching dla mam. Mój case.

Zaktualizowano: 27 lut 2022


Kiedy kilka lat temu zostałam mamą, całkowicie oddałam się opiece nad dziećmi (mam trójkę więc to zostało mocno rozciągnięte w czasie). Przez te kilka dobrych lat pełniłam przede wszystkim rolę mamy, odsuwając na bok swoją osobę, a tym samym też i swoje potrzeby.

Wypalenie rodzicielskie ?

Po kilku latach, żyjąc w ten sposób, po prostu doszłam do ściany. Znalazłam się bowiem w miejscu, gdzie moje JA totalnie zniknęło. Zniknęłam jako Kobieta, a zostałam jedynie jako Mama. Na planie pierwszym były zatem moje córki, ich potrzeby, obowiązki domowe, rodzinne. W pewnym momencie w moim sercu i umyśle zagościło mnóstwo nieprzyjemnych uczuć i myśli. Wkradła się ciemność. Z osoby wesołej, szczęśliwej, energicznej niewiele zostało. To co powinno przynosić mi radość i satysfakcję, zaczęło uwierać, przeszkadzać i frustrować. Nie wiadomo kiedy wkradło się w moje życie wypalenie rodzicielskie. Coraz częściej zaczęłam wracać myślami do mojego życia zanim zostałam mamą. Tęskniłam za wolnością i niezależnością. Codzienność mnie coraz bardziej przytłaczała i zasmucała. Jeszcze nie wiedziałam o co chodzi, ale czułam że potrzebuję coś ze sobą zrobić, a temu czemuś powinna towarzyszyć właściwa osoba.

Zmiany w życiu mamy

W głowie zakiełkowała myśl, że tak dłużej nie chcę funkcjonować i z pomocą odpowiedniej osoby chcę dokonać w sobie zmian. I wtedy właśnie poczułam jakąś ulgę. Dałam sobie przyzwolenie na zajęcie się sobą – to było trudne, ale jednocześnie bardzo oczyszczające. I wtedy kroczek po kroczku, naprawdę niewielkimi ruchami, zaczęłam powoli wychodzić z tej swojej ciemności.

To gdzie obecnie się znajduję, zawdzięczam zarówno sobie, jak też ludziom, którzy mnie otaczają i wspierają. To działanie mojego męża, rodziców, teściów, przyjaciół i znajomych. Za sprawą mojej determinacji, konsekwencji i pracowitości oraz przy ogromnym wsparciu bliższego i dalszego otoczenia wyrwałam się z tego tunelu.

A czemu by nie coaching ?

Za moją gotowością poszła konkretna decyzja oraz konkretne działania i tak rozpoczęłam długą drogę przemiany, a w zasadzie powrotu na ścieżkę. I to nie byle jaką, bo moją własną, szytą na moją miarę. Sprawił to coaching, z którego ja skorzystałam. Zarówno ten indywidualny trwający pół roku, jak i grupowy kilku tygodniowy. Skorzystałam także z coachingu kariery oraz coachingu opartego na mocnych stronach. Dzięki tym kilku procesom coachingowym, których doświadczyłam, tą swoją drogą kroczę nieustannie od prawie 2 lat. Znowu czuję radość, satysfakcję, spełnienie oraz kluczowe dla mnie wolność i sprawczość. Celowo piszę że kroczę, by pokazać Wam w tym procesie dynamizm, ruch, zmianę, decyzyjność, świadomość, które mi bezustannie towarzyszą.

Aktywna zawodowo mama

Dziś jestem aktywną zawodowo mamą, która cieszy się, że w najtrudniejszym momencie swego macierzyństwa wsłuchała się w siebie. I gotowa do zmiany, pełna obaw i niepewności zdecydowała się zrobić ten pierwszy krok ku sobie: popracować nad sobą w towarzystwie przyjaznych coachek. Dzięki temu zdefiniowałam się na nowo i odnalazłam swoją prawdziwą drogę, którą kroczę każdego dnia. Najpierw przepracowałam obszar osobisty, by potem wzmocniona i świadoma siebie przygotować się do wejścia na rynek zawodowy.


Na mojej drodze są zakręty, schody, przeszkody, które powodują, że podróż życiowa jest wymagająca i zróżnicowana. Każda taka przygoda daje okazję, by się sprawdzić, wyciągnąć lekcje, wnioski i z nowym doświadczeniem i wiedzą iść dalej. Drogę tę wzbogacają znaki, w na których wybrzmiewają nasze potrzeby, wartości, zasoby i talenty. To są nasze drogowskazy, których potrzebujemy się trzymać. Droga ta ma wiele zatoczek, do których świadomie zaglądam, by zrobić pauzę. Pozwalam sobie na przerwę by dokonać co jakichś czas podsumowania, swoistego przeglądu tego co u mnie. To świetny moment na zadanie sobie pytań o to:


· Jakie emocje wybrzmiewały we mnie w ostatnim czasie?

· Jakie myśli i przekonania mi w tym czasie towarzyszyły?

· Jak się teraz czuję i jak chciałabym się czuć?

· Co jest aktualnie dla mnie ważne?

· Co potrzebuję zmienić w swoim życiu?


Niech te pojawiające się odpowiedzi wzbogacają naszą drogę i stanowią istotne drogowskazy w takcie naszej życiowej podróży.

A teraz zapraszam Ciebie Droga Mamo do odbycia swojej podróży w poszukiwaniu własnej ścieżki życiowej. Jeśli potrzebujesz przyjaznej towarzyszki Twoich zmian zapraszam do kontaktu.16 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page